Balázs Győző Református Líceum



 

 

Szakközépiskola 9-12./13. évfolyamok

A középfokú oktatás érettségire épülő évfolyamain művészeti szakmai vizsgára felkészítő szakmai képzés folyik, az alábbiakban részletezett szakmai területeken.

Iskolánk szakközépiskolai egységében oktatott első idegen nyelv az angol nyelv (kezdő és haladó csoportbontásban), a második idegen nyelv a német nyelv.

Alkalmazott Fotográfus

A képzés célja:
A korszerű követelményeknek megfelelő olyan középfokú művészeti szakember (szakfényképész) képzése, aki alkotó gondolkodású, mesterségbelileg is jól felkészült, és a legkülönbözőbb felhasználású nyomtatványok előállításával kapcsolatos konkrét fotográfiai megbízások teljesítésére, tehát reklám- és divatfényképezési, műszaki felvételezési, műtárgyfényképezési és reprodukciós, könyv- és folyóirat illusztrációs és riporteri munka végzésére egyaránt alkalmas. Munkája ellátására képes alkalmazottként, önálló vállalkozóként, és tehetségétől, ambíciójától függően tanulmányait művészeti, vagy más felsőoktatási intézményben folytathatja.

A munkaterület rövid leírása:
Az alkalmazott fotográfus olyan alkotó gondolkodású szakfényképész, aki magas esztétikai színvonalon képes a legkülönbözőbb felhasználású nyomdatermékekhez kapcsolódó fényképészeti megbízások teljesítésére. Alkalmas a reklám, a divat, a műszaki és műtárgy fényképezésre, valamint könyv-, folyóirat illusztrációk, reprodukciók készítésére. Fotóriporteri feladatokat is ellát.
Elvégzi a különböző célra készült fekete-fehér fotók laborálási munkáit. Képes a színes kidolgozó laboratóriumok szakszerű instruálására.
Alapos szakmai, művészi és művészettörténeti ismeretekkel rendelkezik, ami képessé teszi tervezési és alkalmazott fotográfiai feladatok megoldására önálló vállalkozóként is, valamint tanulmányai folytatására a különböző művészeti főiskolákon, egyetemeken.

A szakmai képzés témakörei, tantárgyai:

    * Általános vizuális alapismeretek: Rajz, Festészet, Mintázás, Művészettörténet, Népművészet, Ábrázoló geometria, Betűrajz
    * Szakmai elmélet: Fotótörténeti és esztétikai ismeretek, A fényképezés alapjai, Műtermi fényképezés, Fotóillusztrátori ismeretek, Kreatív fényképezés, Képszerkesztési és tipográfiai ismeretek
    * Szakmai gyakorlat: Laboratóriumi ismeretek, A színes technika alapjai

Grafikus

A munkaterület rövid leírása:
Az alkalmazott grafikus olyan vizuális és rajzi kultúrával rendelkező szakember, aki a grafika különböző szakterületein esztétikai és szakmai feladatok igényes megoldására alkalmas. Képes az előzetesen megbeszélt követelmények, elképzelések rögzítése után önállóan elkészíteni a szakmai feladatok tervvázlatait, azok variációit, majd kivitelezni a kész munkát, birtokolva és alkalmazva a szükséges elméleti és szakmai ismereteket. Ismeri a mai kor követelményeinek megfelelő, a kereskedelemmel és az iparral kapcsolatos konkrét megbízások teljesítésének, illetve a kivitelezés szervezésének szakmai kritériumait. Átfogó művészi és művészettörténeti ismeretekkel rendelkezik, ami képessé teszi alkotóművészi feladatok megoldására, tanulmányai folytatására a különböző művészeti főiskolákon, egyetemeken.

A szakmai képzés témakörei, tantárgyai:
    * Általános vizuális alapismeretek: Rajz, Festészet, Mintázás, Művészettörténet, Népművészet, Ábrázoló geometria, Betűrajz
    * Szakmai elmélet: Grafikatörténet, Grafikai alapismeretek
    * Szakmai gyakorlat: Reklám- és kereskedelmi grafika (kiadványok, csomagolás-grafika), Fotógrafikai alapismeretek (reprodukciók, nagyítások), Különböző nyomtatási eljárások, sokszorosítások, magasnyomás, mélynyomás, síknyomás
Textilrajzoló és Modelltervező asszisztens

A képzés célja:
Olyan magas színvonalú vizuális ismereteket és művészeti felkészültséget nyújtson a tanulóknak, amelyeknek birtokában képesek lesznek a textilruházati iparban, kézműves vagy tervező alkotóközösségekben, magánvállalkozásokban ruhatervező iparművész irányítása mellett kisegítő tervező asszisztensi munkát végezni. A tanulókat készítse fel az esztétikai és műszaki ismeretek együttes alkalmazására, a divatirányokat megjelenítő ruhatervezési, gyártmányfejlesztési és gyártás-előkészítési folyamatban való részvételre. A tanulókat tegye képessé egyedi modellek vagy sorozatgyártásra kerülő mintadarabok kivitelezési munkáinak irányítására, egyszerűbb prototípusok elkészítésére. Segítse az alkotóművészi feladatokra megfelelő készséggel rendelkező tehetséges tanulók kiválasztását, és felkészítését a művészeti főiskolai tanulmányokra.

A munkaterület rövid leírása:
A textilrajzoló és modelltervező asszisztens olyan vizuális képzettséggel, rajzi és művészeti alapismeretekkel rendelkező szakember, aki képes a textiles divattervezés területén önállóan, kreativitással megoldani szakmai és esztétikai feladatokat. Különböző célra és anyagból készült ruházati termékek tervezését és kivitelezését végzi ruhatervező iparművész irányításával, a divatirányok értelmezése és a modellszerkesztés alapján. A modelleket kézműves módszerekkel, vagy üzemi technológiákkal készíti, vagy készítteti el. Szakmai és művészettörténeti ismeretei képessé teszik tervezési és gyakorlati feladatok megoldására önálló vállalkozóként is.

A szakmai képzés témakörei, tantárgyai:
    * Általános vizuális alapismeretek: Rajz, Festészet, Mintázás, Művészettörténet, Népművészet, Ábrázoló geometria, Betűrajz
    * Szakmai elmélet: Grafikatörténet, Grafikai alapismeretek
    * Szakmai gyakorlat: Reklám- és kereskedelmi grafika (kiadványok, csomagolás-grafika), Fotógrafikai alapismeretek (reprodukciók, nagyítások), Különböző nyomtatási eljárások, sokszorosítások, magasnyomás, mélynyomás, síknyomás
Mozgóképi animáció-készítő

A képzés célja:
A képzés célja, hogy a tanulókkal megismertesse az animációs rajz- és bábfilmek tervezésének és megvalósításának elméletét és gyakorlatát. Továbbá célja, hogy ismertesse azt a társadalmi, kulturális, tudományos és művészeti, valamint technikai, ipari és gazdasági terepet, ahol a termékek és alkotások megvalósulnak és hatnak, azért, hogy a tanulók tanulmányaik befejezése után ebbe tájékozottan és alkotó módon tudjanak bekapcsolódni.

A munkaterület rövid leírása:
A mozgóképkészítő szakember, a mozgófilm, videó-film, rajzfilm, számítógép animáció területén, szakszerűen tudja kezelni és alkalmazni az ezekhez kapcsolódó, számítógépi kép és hangkezelő programokat, valamint az ide kapcsolódó fotó, film, TV videó és világítás és hangtechnikai berendezéseket. Az animációs stúdiók különféle területein: beállításirajz készítő, képes forgatókönyv (storyboard) rajzoló, sík és plasztikus figuratervező, mozdulattervező rajzoló, háttérfestő, számítógépes munkatárs feladatokat lát el. TV és filmstúdiókban segéd operatőri, világítástechnikai, hangtechnikai és számítógépes grafikus asszisztensi feladatokat lát el. Az animációs- filmkészítő a síkművészet és az időben lejátszódó művészeti ágak területén (film-TV) az előzetesen megbeszélt követelmények és elgondolások rögzítésének alapján, is képes feladatait elvégezni. Önálló vállalkozóként képes saját munkájának megtervezésére és szervezésére. Szakmai vizsgáinak befejeztével a szakág különféle területein, felsőfokon folytathatja tanulmányait.

Táncos- Színházi táncos

A képzés célja:
Olyan elméleti és gyakorlati ismeretek tanítása és gyakoroltatása, amelyek felkészítik a tanulót a táncos szakmai követelmények teljesítésére, képessé teszik a középfokú szakképesítéssel betölthető munkakörök ellátására.

A munkaterület rövid leírása:
A táncos olyan egyetemes műveltséggel, magas fokú mozgáskultúrával, technikai tudással és előadói képességgel bíró szakember, aki alkalmas színpadi szóló vagy kartáncosi feladatok igényes megvalósítására, előadására.
A táncos tevékenységét a klasszikus balett, a néptánc és a modern tánc területén fejti ki és gyakorolja.
Közreműködik különböző tánctársulatoknál, táncegyütteseknél, színházaknál.
A táncos feladatát a munkaadó szakmai vezetőjének irányításával végzi, vagy vállalt feladatait a megbízó elvárásai szerint önálló tevékenység keretein belül látja el.
Tudása alapján képes tanulmányai folytatására Táncművészeti főiskolán, illetve egyetemes műveltsége alapján más főiskolán, egyetemen.

A szakmai képzés témakörei, tantárgyai:
    * Általános alapismeretek: Zenetörténet _ zeneelmélet
    * Szakmai elmélet: Művészettörténet, Tánctörténet, Balett-elmélet
    * Szakmai gyakorlat: Klasszikus balett, Pas de deux (emeléstan) Néptánc, Színházi tánc, Moderntánc, Akrobatika, Színpadi-színészi játék (előadóművészi gyakorlat)
Díszlet- és Jelmeztervező asszisztens

A képzés célja:
Olyan elméleti és gyakorlati ismeretek tanítása és gyakoroltatása, amelyek felkészítik a tanulót a díszlet- és jelmeztervező asszisztens szakmai követelmények teljesítésére, képessé teszik a szakma középfokú gyakorlására, a szakképesítéssel betölthető munkakörök ellátására. A díszlet- és jelmeztervező asszisztens olyan sokoldalú ismeretekkel rendelkező, kreatív szakember, aki képes munkájával részt venni színházi produkció létrehozásában, illetve filmforgatásban. Tervező művész irányításával részt vesz a díszlet- és jelmeztervezési munkák minden fázisában. Részfeladatokat, kivitelezési munkák irányítását önállóan is meg tud oldani.

A díszlet- és jelmeztervező asszisztens olyan, magas színvonalú, vizuális kultúrával, rajzi és művészeti alapismeretekkel rendelkező szakember, aki képes önálló tervezési és gyakorlati feladatok elvégzésére, olyan műveltséggel, szakmai, művészettörténeti, színháztörténeti tudással és technikai ismeretekkel rendelkezik, amelyek képessé teszik tanulmányai folytatására a művészeti főiskolákon, egyetemeken.

A munkaterület rövid, jellemző leírása:
A díszlet- és jelmeztervező asszisztens olyan sokoldalú ismeretekkel rendelkező, kreatív szakember, aki képes munkájával részt venni színházi produkció létrehozásában, illetve filmforgatásban. Tervezőművész irányításával részt vesz a díszlet- és jelmeztervezési munkák minden fázisában.
Részfeladatokat, kivitelezési munkák irányítását önállóan is képes megoldani.
Olyan műveltséggel, szakmai, művészettörténeti, színháztörténeti tudással és technikai ismeretekkel rendelkezik, amelyek képessé teszik tanulmányai folytatására a művészeti főiskolákon, egyetemeken.

A szakmai képzés tantárgyai és témakörei:
    * Általános vizuális alapismeretek: Rajz, Festészet, Mintázás, Művészettörténet, Népművészet, Ábrázoló geometria, Betűrajz
    * Szakmai elmélet: Színház- és filmtörténet, Viselettörténet és környezetkultúra, Esztétikai alapismeretek, Munka- és környezetvédelem
    * Szakmai gyakorlat: Tervezés és szakrajz Díszlet- és makett készítés Jelmezkészítési alapismeretek